Tarptautiniai šviesos ir šviesos technologijų metai

image033

Jungtinių Tautų generalinė asamblėja 2015 m. paskelbė Tarptautiniais šviesos ir šviesos technologijų metais. Visame pasaulyje šiais metais bus organizuojami įvairūs renginiai, konkursai, viktorinos, minėjimai, projektai, tyrimai astronominėmis temomis. Šią idėją nutarė palaikyti ir RTVMC Šeduvos technologijų ir verslo mokymo skyriaus Mokinių tarybos nariai, 2015m. sausio 5 - 9 d. suorganizavę informacines pamokas viso skyriaus mokiniams. Po žiemos atostogų sugrįžusių mokinių buvo paklausta, ar jie žino, kokiais tarptautiniais metais yra paskelbti 2015-ieji metai? Moksleiviai pateikė įvairių atsakymų, bet, kad tai - Tarptautiniai šviesos ir šviesos technologijų metai, nežinojo. Visą savaitę bendrojo ugdymo ir profesijos mokytojai, vesdami pamokas, integravo astronomijos ir fizikos žinias, paaiškino Tarptautinių šviesos ir šviesos technologijų metų idėją: 2015 m. paskelbti Šviesos metais nulėmė ne tik ,,įvairių mokslinių tyrimų įstaigų ir organizacijų iš viso pasaulio bei UNESCO iniciatyva, skirta įvertinti ir populiarinti šviesos technologijas kaip vieną iš svarbiausių faktorių, lemiančių darnų šiuolaikinio pasaulio vystymąsi ir šių technologijų pritaikymą energetikoje, švietime, žemės ūkyje bei sveikatos apsaugoje“ , bet ir tai, kad 2015-aisiais metais sukanka keletas svarbių optikos mokslo sukakčių. Pirmiausia minimos ,,1000-osios veikalo „Optikos knyga“, parašytos viduramžių arabų mokslininko ir moderniosios optikos pradininko Ibn al Haythamo (Alhazeno) metinės. Taip pat sukanka 200 metų 1815-aisiais A.J.Frenelio pasiūlytai šviesos banginės prigimties idėjai, 150 metų – elektromagnetinei šviesos prigimties teorijai, 1865-aisiais pasiūlytai J.C.Maxwell‘o, 110 – A.Einšteino fotoefekto reiškinio teorijai (1905 m.) visuotinei realiatyvumo teorijai, bei 50 metų – informacijos siuntimo optiniais kabeliais idėjos plėtojimui ir pirmiesiems pasiekimams“ (C.K.Kao, 1965). Taigi, kaip matyti, 2015-ieji Tarptautiniais šviesos metais paskelbti neatsitiktinai. Po mokytojo trumpo pristatymo ,,2015 m. - Tarptautiniai šviesos ir šviesos technologijų metai“ mokiniai viktorinos metu turėjo atlikti kūrybiškas užduotis: pasitarę grupėse, atsakyti į pateiktus klausimus apie šviesą, jos svarbą gyvybei, įminti mįslę, sukurti ketureilį arba nupiešti piešinį, išvardinti optinius prietaisus, apibūdinti juos ir jų paskirtį. Pasak gamtos mokslų srities mokslininko R.Crummenerl, ,,Kur tik pažvelgsi – visur šviesa. Dieną Saulė apšviečia mūsų Žemę. Naktį pasišviečiame žibintais. Be šviesos gyvybė Žemėje būtų labai skurdi, o gal jos ir visai nebūtų“. Tad iš tiesų ,,XXI a. šviesa atlieka vieną iš esminių vaidmenų kasdieniame žmonijos gyvenime, o šviesos tyrimai bei taikymai yra tarpdisciplininis mokslas, ženkliai prisidėjęs prie medicinos vystymosi, atvėręs naujus kelius tarptautinei komunikacijai internetu ir tapęs vienu iš kertinių taškų, siejančių kultūrinius, ekonominius bei politinius aspektus globalioje visuomenėje“ (http://mif.vu.lt/lfd/nariams/naujienos/2015-ieji-2013-tarptautiniai-sviesos-metai). Sausio 5 – 9 d. RTVMC Šeduvos technologijų ir verslo mokymo skyriaus mokiniai buvo supažindinti su 2015 m. – Tarptautinių šviesos ir šviesos technologijų metų idėja.

>>>daugiau

Mokinių tarybos veiklos koordinatorė N.Mamasalijeva